Ceník

Odměna za právní službu je určována většinou dohodou (smluvní odměna) mezi advokátem a klientem, a to v závislosti na právní a časové náročnosti poskytované služby. Není-li mezi klientem a advokátem odměna v konkrétní výši dohodnuta, řídí se výše mimosmluvní odměny vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (dále jako „advokátní tarif“), ve znění pozdějších předpisů. Její úplné znění naleznete zde.

Dohodou může být odměna stanovena jako odměna časová, úkonová, paušální či odměna podílová. Smluvní odměna časová je odměnou, kdy klient platí advokátovi sjednanou odměnu podle počtu hodin právní služby. Při časově nenáročných poradách lze sazbu hodinové odměny poměrně snížit. Smluvní odměna úkonová je odměna stanovená podle počtu úkonů právní služby, které budou v konkrétní věci učiněny. Co se rozumí úkonem právní služby, stanoví § 11 advokátního tarifu. Jedná se např. o převzetí a přípravu právního zastoupení nebo obhajoby, vypracování smlouvy, vypracování žaloby, vypracování odvolání, účast na jednání u soudu apod. Smluvní odměna paušální je vhodná pro klienty, kteří mají pravidelnou potřebu právních služeb v určitém stabilním rozsahu, je nabízena možnost hradit právní služby paušální odměnou, tedy dohodnutou pevnou částkou placenou pravidelně (např. měsíčně). Za paušální odměnu jsou klientovi poskytovány právní služby bez ohledu na jejich rozsah v daném období. Paušální odměna přináší klientovi výhodu předvídatelnosti a stabilní výše výdajů na právní služby i v situacích, ve kterých by byl jinak klient vzhledem k vyšší potřebě právních služeb v daném období vystaven nutnosti nést nárazově podstatně vyšší náklady na právní služby. Smluvní odměna podílová je odměna, která je dohodou stran stanovena jako podíl podle výsledku věci (tj. procentem z nároku ve věci přiznaného).

Podle § 13 advokátního tarifu jsou vedle odměny klientovi účtovány i hotové výdaje spojené s poskytovanou právní službou (např. cestovní náhrady, soudní a správní poplatky, náhrady za promeškaný čas, náklady na překlady a znalecké posudky).

Při určování výše odměny dbá advokát na to, aby kromě časové a obsahové náročnosti věci odpovídala i finančním možnostem klienta. Před převzetím věci je klient vždy informován o předpokládaném rozsahu práce a o celkových nákladech, které bude nutné ze strany klienta vynaložit na vyřešení věci. Klient má vždy možnost vybrat si tu sazbu, která je pro něj výhodnější, eventuálně po dohodě změnit již vybraný způsob účtování právních služeb.

Odměna i hotové výdaje podléhají DPH v zákonné výši (aktuálně ve výši 21%), a tato daň bude připočítána k odměně. Mgr. Andrej Najman, advokátní kancelář není v současné době plátcem DPH.

Podle ust. § 20n zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, je možno řešit spor advokáta s klientem jako spotřebitelem mimosoudním řešením, pokud se sami nedohodnou na oboustranně přijatelném kompromisu. Mimosoudní řešení se zahajuje na základě podaného návrhu. Rolí zprostředkovatele je pro tento případ pověřena Česká advokátní komora. Bližší informace naleznete na stránkách České advokátní komory zde.